Gerİatrik Rehabİlİtasyon Nedir?

Yaşlılar İçin Fonksiyonel Bir YaklaşımYaşlı insanlar işlevsel vucud fonksiyonlarının iyileştirilmesi için tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Son yıllarda oldukça önemli bir rehabilitasyon yöntemi olarak değer gören geriatrik rehabilitasyon, yaşlı insanlarda fizyolojik ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen işlevsel kayıpların engellenmesi, geciktirilmesi ya da azaltılması amacı ile gerçekleştirilen restorasyon, uyum ve eğitim hizmetlerinin bütünüdür.


Geriatrik rehabilitasyon yaşlı bireylerin bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yaklaşım biçimi, tıbbi analizi, sağlık hizmetini, fizyoanatomiyi ve işlevi dikkate alarak yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlar.Niçin Geriatrik Rehabilitasyon Yaptırılmalıdır?Zamanla insanların yaşam kalitesi bozulabilir, organlar eskiye oranla işlevlerini daha sınırlı bir seviyede yerine getirebilir. Bu durum yaşlı bireyler için daha fazla kaçınılmazdır. Artan yaşlı nüfusu ile yaşam kalitesindeki düşüklük tıbbın ve sağlık hizmetlerinin en çok üzerinde durduğu konulardan biri olmuştur. Bu manada geriatrik rehabilitasyon yaptırılmasının sebebi, yaşlı insanların yaşam kalitesini artırmak, onları daha dinamik hale getirmektir.

Geriatrik rehabilitasyon için başvuran hastaların kendine özgü ihtiyaçlarının olduğu bilinmelidir ve buna göre bir rehabilitasyon planı oluşturulmalıdır. Rehabilitasyona başlamadan önce oluşturulan plan için en önemli husus geriatrik hastanın fonksiyon değerlendirmesinin yapılmasıdır. Fonksiyon değerlendirmesinden sonra hasta için birtakım hedefler belirlenir. Bunlar, hastanın fizyolojik, sosyal, ekonomik, ailevi ve kültürel durumu göz önünde bulundurularak oluşturulur. Ayrıca sahip olunan imkanlar da dikkate alınmalıdırGeriatrik Rehabilitasyon Nerede ve Ne Zaman Uygulanır?

Geriatrik rehabilitasyon uygulaması oldukça pratiktir ve mekan sorunu olmaksızın farklı ortamlarda gerçekleştirilebilir. Mesela,

• Hastane

• Rehabilitasyon merkezi

• Özel bakımevi

• Huzurevi

• Klinik

• Hastanelerin poliklinik hizmeti

• Ev ortamı

geriatrik rehabilitasyon uygulamasının yapılabileceği yerlerdir.Geriatrik rehabilitasyonun ne kadarlık bir süreyi kapsayacağı en başta tayin edilemeyecek bir durumdur. Kapsamlı bir geriatrik değerlendirme yapıldıktan sonra geriatrik rehabilitasyonun süresi konusunda bir şeyler söylenebilir. Bunun için belli kriterler bulunmaktadır. Hastanın tedaviye yanıt verme durumu zamanın tayin edilebilmesini sağlar.Geriatrik Rehabilitasyonda Kimler Görev Alır?Geriatrik rehabilitasyon bir işbirliği ve uyum sürecidir. Bunun için tıbbın farklı uzmanlık alanları bir arada ve uyumlu bir şekilde çalışır. Elbette hekimler geriatrik rehabilitasyon ekibinin başında bulunur. Geriatrik rehabilitasyon ekibinde fizyoterapist, uğraşı terapisti, konuşma terapisti, psikolog, hemşire, sosyal çalışma uzmanı, beslenme uzmanı, ortez-protez uzmanı, meslek danışmanı, rekreasyonel terapistler bulunur. Geriatrik rehabilitasyon ekibinde görev alan uzmanlar ve hekimler, geriatrik rehabilitasyon uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalı, rehabilitasyona tabi tutulacak bireyin ihtiyaçlarını bilmeli ve bu ihtiyaçları uygun yöntemlerle ve ekibin diğer elemanları ile işbirliği içinde gidermelidir.

Geriatrik rehabilitasyon için başvuran hastaların kendine özgü ihtiyaçlarının olduğu bilinmelidir ve buna göre bir rehabilitasyon planı oluşturulmalıdır. Rehabilitasyona başlamadan önce oluşturulan plan için en önemli husus geriatrik hastanın fonksiyon değerlendirmesinin yapılmasıdır. Fonksiyon değerlendirmesinden sonra hasta için birtakım hedefler belirlenir. Bunlar, hastanın fizyolojik, sosyal, ekonomik, ailevi ve kültürel durumu göz önünde bulundurularak oluşturulur. Ayrıca sahip olunan imkanlar da dikkate alınmalıdır